Zirkon Diş

Diş eksikliklerini gidermek için kullanılan en eski yöntemlerden birisi, kaplamalardan faydalanmaktır. Her ne kadar günümüz standartlarında implantların kullanımı yaygınlaşsa da, bazı durumlarda porselen kaplamalarında avantajları vardır. Yakın zamana kadar, metal bir altyapı üzerine bir çeşit plastik olan Biodent kaplamalar yapılmaktaydı. Son 10-15 senedir biodent kullanımı ortadan kalkmış, porselen kaplamalar yaygınlaşmıştır. Porselen kaplamaların yapılma yöntemi de aynıdır. Metal bir altyapı üzerine porselen yığılmakta, daha sonra yüksek ısıdaki fırınlarda pişirilerek oldukça sert ve pürüzsüz yapıda porselen diş elde edilmektedir. Bu yöntemin başarısının yanında, donuk bir görüntü vermesi ve diş eti kenarında metal yansıması gibi dezavantajları da vardır. Porselen kaplamalarda, mat opak bir metal altyapı üzerine yapılan porselen, istenen renkte yapılsa da donuk bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Porselen kaplamanın bu eksiklikleri, zirkonun ortaya çıkması ile giderilmiş oldu.

Zirkon, havacılıktan elektronik endüstrisine kadar oldukça geniş bir alanda kullanılan bir metaldir. Bu metali diğer metallerden ayıran özellik, zirkonun ışık geçirgen bir yapıda olmasıdır. Buna ilave olarak zirkon, alerjik olmayan bir yapıdadır ve doku uyumludur. Yapılan çalışmalar, diş etinin, zirkon kaplamalarla iyi bir uyum gösterdiğini ve kaplamaların kenarlarında açılmaların daha az olduğunu göstermiştir. Zirkonun en önemli özelliği olan ışık geçirgenliğin estetik olarak avantajı, derinlik hissi vermesi ve daha doğal görünmesidir. Zirkondan geçen ışık, doğal dişten yansımakta ve dişi bire bir taklit etmektedir. Zirkon, okside olan (paslanan) bir metal olmadığı için, uzun vadede ağızda metalimsi bir tat vermesi, çevre diş etini boyaması gibi yan etkileri de yoktur. Aynı sebeple, ağızda galvanik akıma sebep olmazlar.

Zirkon kaplamaların yapımında, zirkon bloklar, CAD-CAM teknolojisi işlenerek altyapı yapılır. Bu alt yapının üzerine, porselen yığma yöntemi ile istenen biçim ve renkte diş oluşturulur. Formu ve rengi klinik ortamında onaylanan diş, glaze işlemi de yapılarak detay rengi ve cilası yapılır. Güzel yapılmış ve hasta tarafından da temiz kullanılan bir zirkon, uzun yıllar boyunca bize hizmet edebilir.

implant

Kaybedilen dişlerin yerine tedavi amacı ile yerleştirilen vidalara İmplant adı verilir. Diş hekimliğinin temel amacı, kaybedilen dişleri fonksiyon ve estetik olarak doğal dişlere benzer şekilde yerine koyabilmektir. İmplantlar çene kemiğine kolay bir cerrahi işlemle, lokal anestesi altında yerleştirilir.

Porselen Kaplama

Metal bir altyapı üzerine porselen yığılmakta, daha sonra yüksek ısıdaki fırınlarda pişirilerek oldukça sert ve pürüzsüz yapıda porselen diş elde edilmektedir. Bu yöntemin başarısının yanında, donuk bir görüntü vermesi ve diş eti kenarında metal yansıması gibi dezavantajları da vardır.

İletişim Bilgileri

Çapa Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı
Tel: (0212) 587 24 24 - 529 03 00
Şehremini Mahallesi, Deniz Abdal Cami Sk. 23/A Çapa-Fatih, İstanbul
info@capaortodonti.com